dgrubber2022

dgrubber2022

رابرلاینیگ پمپ

 

مقدمه

پمپ یکی از دستگاه های مکانیکی است که همگی ما با آن آشنایی داریم و به طور کلی با وظیفه آن آشنا هستیم. پمپ ها دستگاه هایی هستند که با استفاده از مکانیزم ساده ی وارد کردن فشار به سیال درون خود آن را جا به جا خواهد کرد. همانطور که با تصوری ساده می توان فهمید نقش پمپ در صنایع مختلف بسیار پررنگ است.

موضوع این مقاله لاینر پمپ است. پمپ ها به دلیل تماس با انواع مواد مختلف در معرض خطر سایش قرار دارند و سایش خوردگی یکی از مشکلات رایجی است که در جداره پمپ ها بروز می کند. لاینر پمپ پوششی برای جداره پمپ است که از سایش و آسیب های ناشی از مواد شیمیایی جلوگیری خواهد کرد.

پمپ چیست؟

پمپ که در مواردی تلنبه نیز نامیده می شود دستگاهی مکانیکی است که برای جا به جایی و انتقال مواد بین دو فضای مشخص به کار گرفته می شود. مکانیزم اصلی و کلی دستگاه پمپ این است که نیروی مکانیکی را از یک منبع نیروی خارجی همانند موتور الکتریکی گرفته و به سیالی که درون آن جاری است انتقال می دهد. وقتی سیال دارای انرژی درون خود باشد راحت تر انتقال پیدا خواهد کرد.

انواع  پمپ

معیار های مختلفی برای دسته بندی پمپ ها وجود دارد پمپ ها بر اساس روشی که با آن انرژی را انتقال می دهند به دو دسته تقسیم می شود:

1-پمپ جا به جایی مثبت

2-پمپ دینامیکی یا جا به جایی غیر مثبت

پمپ های جا به جایی مثبت خود دارای دو دسته هستند. دسته اول: پمپ دورانی که شامل پمپ های دنده ای، لوب، پره ای، پیش رونده خلا، پیش رس و اسکرو می شود.

دسته دوم: پمپ رفت و برگشتی که شامل پمپ پیستونی شناور و پمپ دیافراگمی می شود

در پمپ های دینامیکی یا پمپ هایی با جا به جایی غیر مثبت یک پره متحرک که حرکت دورانی دارد انرژی جنبشی را تبدیل به فشار با سرعت خواهد کرد.

لاینر پمپ چیست؟

همانطور که می دانید پمپ ها همواره با مواد و سیالات گوناگونی در تماس هستند. این سیالات می توانند دارای ویژگی های آسیب زننده ای همچون خورندگی و سایندگی باشند و در دیواره پمپ ایجاد آسیب کنند. بنابراین استفاده از پوششی که به وسیله ی آن از سایش وخوردگی در دیواره ی پمپ جلوگیری کنیم امری ضروری است. این پوشش لاینر پمپ نامیده شده و از مواد مختلفی ساخته می شوند.

لاینر پمپ از چه موادی ساخته می شود

موادی که لاینر پمپ به وسیله آن ها ساخته می شوند به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود

1-الاستومر ها

2-آلیاژ های ضد فرسایش

الاستومر ها و دسته های مختلف آن ها

سه نوع الاستومر وجود دارد که به طور معمول در تولید لاینر پمپ مورد استفاده قرار می گیرند. لاستیک های طبیعی، پلی اورتان ها،  الاستومر های مصنوعی

آلیاژ های ریخته گری شده

در شرایطی که به دلایل مختلف امکان استفاده از لاستیک ها را برای تولید لاینر پمپ نداشته باشیم. آلیاژ های ریخته گری شده مقاومت بالایی نسبت به خوردگی و سایش دارند و برای تولید لاینر پمپ کاملا مناسب می باشند.

برای خرید انواع لاینرهای لاستیکی تمامی پمپ ها لطفا به فروشگاه آنلاین تجهیزات صنعتی و لاستیکی دیجی رابر مراجعه فرمایید.

https://dgrubber.ir

 

 

+ نوشته شده در يکشنبه 9 مرداد 1401ساعت 17:11 توسط dgrubber2022 |